> Ekoškola > Jsme Ekoškola

Odkazy k této stránce

Pracovní tým Zápisy ze schůzek pracovního týmu Analýza školy Ekokodex Plán činností

Odkazy ven

Sdružení TEREZA Nadační fond VEOLIA
Okolí školy s velkou zahradou.
Jezírko.
Foto: L. Klátil
V teráriích najdeme i chameleony.

Jsme Ekoškola

Co je Ekoškola

Ekoškola je mezinárodní projekt spojující environmentální výuku ve škole s konkrétními praktickými kroky, které povedou k její ekologizaci. V současné době probíhá ve 40 zemích světa.

Kdy jsme začali

V únoru 2006, poté dva zástupci školy byli proškoleni v pražském sdružení Tereza. Toto sdružení je členem FEE (Foundation for Environmental Education).

Kdo je v projektu zapojen

Žáci školy, učitelé, TH pracovníci a rodiče, prostě ti, kteří chtějí být zapojeni do procesu plánování, rozhodování a vlastní realizace všech činností projektu.

Co je naším cílem

Cílem je pozitivně formovat ekologické myšlení na takovou úroveň, která umožní získání prestižního světového ocenění a certifikátu Ekoškola (ECO - SCHOOL).

Doba trvání projektu

Jedná se o dlouhodobý projekt s časovým omezením 2 roky. Projekt se skládá ze 7 částí:

• Založení pracovního týmu
  • Analýza ekologického stavu školy
  • Plán činností (vyplývá z analýzy)
  • Monitoring a vyhodnocování
  • EVVO - Environmentální výchova a osvěta ve výuce
  • Informování a spolupráce (uvnitř školy, spolupráce s městem)
  • Ekokodex

Jsme EKOŠKOLA!

V pátek 26. ledna v 11 hodin u nás proběhla slavnost u příležitosti předání titulu a vlajky projektu Ekoškola. Slavnosti se zúčastnil náměstek primátorky města Zlín pan Hynek Steska. Mezi hosty byli i starostové obcí Lukova, Ostraty a Hvozdné, zástupci rodičů a samozřejmě celý Ekotým.

Podívejte se na:

Obnova titulu

Na konci roku 2008 nám měla vypršela platnost uděleného titulu a proto jsme už od začátku tohoto roku začali pracovat na jeho obhajobě. Ve všech oblastech jsme začali od srovnávací analýzy s původním stavem a na základě připomínek auditorů až po plnění nového plánu činností. Obměnili jsme náš Ekokodex a ke stávajícím tématům (odpady, energie, voda, prostředí školy) jsme ještě přidali dopravu.

V prosinci naši školu navštívily znovu auditorky ze sdružení Tereza, aby zjistily, jak jsme splnili naše cíle.

Máme podruhé titul Ekoškola!

Koncem ledna 2009 dostáváme dopis, že jsme uspěli a titul obhájili. Těšíme se na slavnostní předání certifikátu na Magistrátu města Zlína naší paní primátorkou i na cestu do Senátu ČR na konci června na slavnostní vyhlášení.

Slavnostní předání titulu Ekoškola

Ve středu 24. června 2009 se čtyři zástupci naší školy zúčastnili slavnostního předávání titulů Ekoškola v Senátu parlamentu ČR ve Valdštejnském paláci. Tento titul, který jsme získali podruhé, nám byl udělen s platností do konce roku 2010. Podívejte se na fotografie.

Druhá obnova titulu

Rok 2010 je na naší škole znovu spojen s plánem činností ekoškoly. Úkoly, které jsme si na základě srovnávací analýzy a doporučení auditorů zadali, se budeme snažit do konce roku splnit. Čeká nás totiž druhá obhajoba titulu, 8. prosince 2010 nás znovu navštíví auditorky ze sdružení Tereza a budou zjišťovat, jak se nám vše podařilo.

Máme 3. titul!

Na základě auditu z 8. prosince 2010 a posouzení zprávy z auditu komisí jsme získali potřetí mezinárodní titul Ekoškola, tentokrát s platností na 4 roky. 8. února nám byl na zlínské radnici titul spolu s vlajkou slavnostně předán, 14. června jsme převzali certifikát v Praze.

Připravujeme se na obhajobu 4. titulu Ekoškola

• V předmětu ekologický seminář zpracovali žáci dotazníky k analýze školy. Za účasti ekotýmu byly výsledky dotazníku vyhodnoceny a zapracovány do srovnávací analýzy. Tento týden bude ekotýmem zpracován plán činností vycházející z analýzy.
  • Slabé a silné stránky

Mame nový ekokodex!

Akce ve školním roce 2013/2014 v rámci naší ekoškoly

Ozdravný pobyt v Chorvatsku, Závod hlídek, Projektový den v Zoo Zlín, Škola v přírodě, Eko-olympiáda, Den Země, Výlet do Ekolandu, Biologická olympiáda, Poznej a chraň, Litter less, Voda, základ života, Ekologicko-výtvarná soutěž, Světový den ekoškol, Naše posvícení

Obhájili jsme počtvrté titul EKOŠKOLA!

Dne 15. ledna 2015 jsme se dozvěděli radostnou zprávu. Obhájili jsme počtvrté titul Ekoškola. Stali jsme se tak jednou z několika málo škol v České republice, které se podařilo tento titul získat čtyřikrát. Poděkování patří především ekotýmu školy, který odvedl výbornou práci. Jistě tuto významnou událost náležitě oslavíme. Kromě toho nás čeká i slavnostní předání titulu v senátu České republiky.

Eva Vlasatíková

Akce ve školním roce 2015/2016

Evropský den recyklace baterií, Návštěva ZOO, Sběr kaštanů, Stromové slavnosti, Brána recyklace, Světový den Ekoškol, Zvířata u nás doma – Peter Semančík – výtvarná soutěž, U krmelce, Vánoční stromeček pro ptáčky, Chraň přírodu – výtvarná soutěž, Den Země